Krása české klasické hudby

V Česku v současné době působí několik interpretů, o které začíná projevovat zájem i zahraniční publikum, a nebýt čtyřiceti let totality, česká hudba by rozhodně byla velmi žádaným vývozním artiklem.

Zlatým obdobím pro českou hudbu ale bylo 19. století – tedy doba, kdy Česko patřilo pod Rakousko (později pod Rakousko – Uhersko), začínaly se rozmáhat lokomotivy, parníky a továrny, a čeští velikáni jako Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a Leoš Janáček patřili ke špičce světových skladatelů. Ve škole (nebo někde jinde) jste toho už o nich určitě slyšeli mnoho. I tak ale rozhodně životní příběhy těchto géniů stojí za zopakování.

Antonín Dvořák

A. Dvořák žil mezi lety 1841 a 1904. Jde o jednoznačně světově nejpopulárnějšího a nejhranějšího českého skladatele všech dob. Vyrůstal v Nelahozevsi a postupně si získával skladatelskou prestiž v Čechách i jejich okolí. V roce 1892 dostal pozvání do amerického New Yorku, kde mu bylo nabídnuto místo ředitele americké národní konzervatoře. Po třech letech se znovu vrátil domů. Právě během svého pobytu v Americe (v Novém světě) napsal svou slavnou Novosvětskou symfonii. Po návratu do vlasti složil mimo jiné své slavné opery Rusalka a Armida.

Bedřich Smetana

Bedrich SmetanaB. Smetana žil od roku 1824 do roku 1884. Stejně jako Antonín Dvořák nějakou dobu působil v zahraničí – konkrétně jako učitel hudby a dirigent ve Švédsku. V Česku jde o jednoho z nejznámějších a nejvýznamnějších skladatelů, ve světě se ale jeho dílu nedostává takové popularity jako skladbám Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka.

Leoš Janáček

L. Janáček je třetím členem trojice nejvýznamnějších českých skladatelů 19. století. Žil mezi lety 1854 a 1928. Ve své tvorbě se nechával silně inspirovat českými lidovými písněmi. Mezi jeho nejslavnější díla patří opery Osud, Šárka nebo Její pastorkyňa.

I kdy v dnešní době klasická hudba rozhodně nepatří mezi nejpopulárnější hudební žánry, zkuste si alespoň ta nejstěžejnější díla těchto velikánů poslechnout. Stojí to za to.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *