Popular new artists on the Czech music sceneTuzemská hudební scéna se svou kvalitou v posledních letech posunuje opravdu rychle. Zaposlouchejte se do tvorby těchto nadaných interpretů a posuďte sami!

1. Slza

Jedním z nejzajímavějších objevů poslední doby je popová kapela Slza, jejímiž hlavními zakládajicími členy jsou Petr Lexa (který pod nickem Hoggy působí také jako youtuber) a hudebník Lukáš Bundil. Se svými chytlavými melodiemi a kvalitními texty napsanými Xindlem X se rychle dostala na vrchol české hudební scény.

2. Paulie Garand

Když se řekne český rap, mnoha lidem se vybaví hudba plná gangsterských póz, šňupání kokainu bankovkami a jednoduché rýtmy. Jedním (z nemála) českých rapperů, kteří se tomuto stereotypu obloukem vyhýbají, je právě liberecký rodák Paulie Garand. Jeho texty mají – spíše než k primitivním říkankám mnoha jeho kolegů – blízko k rapované (beatnické) poezii.

3. Mirai

Mimořádně talentovaný zpěvák Mirai Navrátil se obklopil výjimečnými hudebníky – a výsledkem je právě kapela Mirai, velmi kvalitní pop s originálními českými texty a nápaditými aranžemi. Ačkoli je jejich tvorba poměrně známá, rozhodně by si zasloužila i mnohem větší popularitu.

4. Jelen

Před několika lety dosáhla nesmírné popularity britská kapela Mumford and Sons. Českým protějškem jejich neo-folkové tvorby je kapela Jelen. Jejich zvuk, tvořený především tóny akustické kytary, banja, klavíru a akordeonu, je sice místy soundu Mumford and Sons podobný až příliš, rozhodně ale jde o českou kapelu, kterou byste neměli přehlédnout.

5. Sebastian

Liberec je, podobně jako Třinec, domovem mnoha vynikajicích interpretů. Kromě Paulieho Garanda zde (mimo jiné) vyrůstal také Sebastian, nadějný mladý zpěvák, jehož několika vydaným písním se na YouTube dostává velké popularity a rozhodně jej čeká velká budoucnost.

6. Nebe

Richard Krajčo, frontman legendárních Kryštofů, vyrůstal v Havířově. Ve stejném městě vznikla také tato kapela, která se Kryštofu v mnoha ohledech podobá – a zároveň je poměrně originální a inovativní. I tvorba této kapely určitě stojí za poslech.