Tři důvody, proč poslouchat českou hudbu

hree reasons why listen to Czech musicDoba, kdy jsme byli od zbytku světa odděleni železnou oponou a když jsme si chtěli poslechnout něco jiného, než tvorbu zasloužilých socialistických umělců, museli jsme kupovat gramofonové desky nebo kazety na černém trhu, je dávno pryč.

Celý svět hudebních možností teď máme na dosah ruky. Můžeme si poslechnout tu nejlepší hudbu ze všech koutů světa. Oblíbit si interprety ze zemí, o kterých jsme předtím ani nevěděli, že existují. Proč bychom tedy ještě měli poslouchat českou hudbu, která svou kvalitou za tou zahraniční mnohdy pokulhává?

Důvodů je více než dost.

Tady jsou tři z nich.

1. Je snadnější porozumět textům

I v dnešní době ještě ne každý umí anglicky. Rozumět anglickým textům je mnohdy problémem i pro rodilé mluvčí – oč víc je to tedy překážka pro české posluchače. Mnohé hudební žánry nám sice mohou předat opravdu hodně i bez toho, abychom rozuměli jejich textům, poselství nebo názorům, které do svých písní hudebníci vkládají, jsou ale neoddělitelnou součástí hudby a hudební zážitek bez nich nikdy nebude kompletní.

Zkuste si proto příště místo amerického rapu, který sice zní cool, ale nerozumíte z něho ani slovu, pustit třeba Kryštofy.

2. Na koncert to nebudete mít daleko

Většina zahraničních interpretů do Česka nejezdí často – a když už sem přijedou, může lístek na jejich koncert stát i několik tisíc korun. České interprety oproti tomu můžete slyšet mnohem častěji – mnohdy navíc v intimní atmosféře malého klubu za zlomek ceny, kterou byste zaplatili za vstupné na koncert velké zahraniční hvězdy. A kdybyste nevěděli, co dělat s ušetřeným časem a penězi, můžete zariskovat a zkusit štěstí při hraní v aplikaci Spin Palace app, rozhodně si ale dávejte pozor na nebezpečné hraní.

3. Podporujete rozvoj místní kultury

Koupí alba nebo merche zahraničního interpreta sypete peníze především do kapes nahrávacích společností a různých distributorů. A i když nějaká část peněz dojde k interpretovi samotnému, je dost možné, že to ve své dvacetipokojové vile ani nepozná. Méně známé české kapely oproti tomu ocení každou korunu – a kdo jiný než jejich krajané by je v jejich tvorbě měl podporovat?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *